Sākums
 Draudzes aktualitātes
Man nepieciešams aizlūgums
Jautājumi - draudze, kristība, iesvētība, laulība, draudzes maiņa
 Dievkalpojumi
 Draudzes pasākumi
 SPREDIĶI - LASĪŠANAI
 Bībeles stundas
 Jauniešu vakari
 Vīru vakari
 Kristības Sakraments; bērnu kristība
 Svētdienas skola
 Iesvētāmo mācības
 Koncerti un muzicēšana
 Liturģiskais ansamblis
 Laulības
 SVĒTDARBĪBAS
 MĒS TICAM! MĒS KALPOJAM!
 Lūgšanas
 Svētrunas
 Teoloģiski raksti
 Ziedojumi draudzei
 Fotogalerija
 Vēsture, sākot ar 1252.g.

 

 

Meklēšana

 

Kristības, iesvētības, laulības - skat. SVĒTDARBĪBAS
Kā atrast draudzi?

Mūsu Baznīcā (LELB, Latvijas Evaņģēliski Luteriskajā Baznīcā) par Baznīcas locekli cilvēks kļūst caur Kristībām, bet par draudzes locekli - caur Iesvētībām. Draudzes locekļiem ir visas tiesības un iespējas, ko var iegūt Baznīcā, proti, laulāties, kristīt savus bērnus, baudīt Sv. Vakarēdiena Sakramentu, saņemtu Absolūciju (grēksūdzi un grēku piedošanu) un saņemt kristīgu apbedīšanu.

Kristības

Kristības Sakraments ir pirmā saikne ar Dievu, lai cilvēks varētu iemantot mūžīgo dzīvību pēc šīs dzīves. Caur Kristībām cilvēks kļūst par kristieti.

Daudzi latvieši, tāpat kā citu tradicionāli kristīgo tautu pārstāvji, ir kristīti bērnībā. Tas nodrošina pašu nepieciešamāko pamatu, uz kura Kristus aicina celt savu garīgo dzīvi, bez kuras nav iespējams iegūt nemirstību: „Kas tic un top kristīts, tas tiks izglābts, bet, kas netic, tiks pazudināts.” (Mk. 16:16).


Alfa kurss

Lai iepazītos ar Kristietības un arī luterāņu ticības pamatnostādnēm, vairākās draudzēs notiek t.s. Alfa kurss. Tas domāts interesentiem, kuri vēl nav uzdrošinājušies ieiet draudzes dzīvē, vēl atrodas garīgu meklējumu stadijā vai arī kādreiz jau bijuši uzņemti draudzē, taču saikne ar Dievu toreiz viņiem nav izveidojusies.

Alfa kurss notiek draudzes ēkās vai arī mājās pie draudzes locekļiem, saviesīgā atmosfērā pie tējas un kafijas vai arī vakariņojot. Katrai tikšanās reizei tiek izvēlēta kāda kristīgai ticībai būtiska tēma. Alfa kurss cilvēkam palīdz saskatīt ticībai jēgu priekš sevis personīgi. Šis kurss nereti ir kā ievada kurss pirms Iesvētes apmācības.

Iesvētes mācība

Iesvētes mācības notiek visās LELB draudzēs. Iesvētes apmācībā cilvēki tiek iepazīstināti ar Kristīgās ticības saturu, luterisko mācību, LELB uzbūvi, citām reliģijām un draudzes dzīvi. Pavisam šajā kursā ir vismaz 14 mācību stundas.

Iesvētes kursa pabeigšana ir obligāta, lai kļūtu par LELB draudzes locekli. Pēc sekmīga kursa pabeigšanas notiek Iesvētības draudzes svētdienas dievkalpojumā. Tā ir svinīga uzņemšana draudzē un pirmā Sv. Vakarēdiena Sakramenta baudīšana.

Kā atrast savu draudzi?

Ja vēlaties atrast savu draudzi, jūs varat vērsties pie savai dzīves vietai tuvākās  draudzes mācītāja vai draudzes darbiniekiem un painteresēties par iespējām iestāties draudzē. Uzziniet, vai draudzē notiek Alfa kurss, kā arī kad notiek Iesvētes mācība.


Esmu kristīts un vēlos iesvētīties

Ja esat kristīts, bet vēlaties iesvētīties, jūs varat vērsties pie savai dzīves vietai tuvākās draudzes mācītāja vai draudzes darbiniekiem un jautāt pēc iespējām iesvētīties. Uzziniet, kad un kur notiek Iesvētes apmācība. Iespējams, ka apmācība notiek kaimiņu draudzē, kurai ir lielāks draudzes locekļu skaits.


Esmu iesvētīts, bet vairs neesmu draudzes loceklis

Ja esat iesvētīts, bet vairs neesat draudzes loceklis, jūs varat atgriezties draudzē, kurā tikāt iesvētīts, iepriekš tiekoties ar draudzes mācītāju vai draudzes mācītāja pienākumu izpildītāju. Saskaņā ar LELB kārtību, cilvēks pieder tai draudzei, kuras robežās viņš dzīvo.


Vēlos mainīt draudzi

Ja esat mainījis dzīvesvietu un vēlaties pāriet uz citu draudzi, jums nepieciešams izraksts no iepriekšējās draudzes locekļu reģistra, ka esat iesvētīts un nokārtojis ar draudzi visas saistības. Iespējams, jums būs jānomaksā draudzes noteiktā gada iemaksas summa (katrai draudzei tā var būt atšķirīga). Tālāk dodieties uz draudzi, kurā vēlaties iestāties, un iesniedziet draudzes mācītājam vai draudzes rakstvedim jums iedoto izrakstu no iepriekšējās draudzes locekļu reģistra.


KRISTĪGA LAULĪBA

Baznīcā noslēgta uzticības savienība uz mūžu - ko Dievs savienojis, to cilvēkiem nebūs šķirt

Kristīga laulība ir divu kristiešu – vīrieša un sievietes – likumīgi noslēgta savienība uz mūžu, kas īstenojas kristīgā kopdzīvē. Laulības noslēgšana baznīcā ir šādas kristīgas savienības noslēgšana dievkalpojumā; tā apstiprināta ar abu pušu mūža uzticības solījumu Dieva un cilvēku priekšā un ir svētīta ar aizlūgšanām un Dieva vārdu. Laulība ir Dieva iestādījums. Katram kristietim laulību pienākas slēgt Baznīcā paredzētā kārtībā. Laulība ir mūža savienība. Stājoties laulībā jāapzinās, ka dotais solījums būs jāpilda "līdz nāve jūs šķirs". Noslēgt laulību baznīcā nozīmē, ka jūs solāties dzīvot kristīgu laulības dzīvi, t.i., praktizēt kristīgo ticību gan individuāli, gan arī laulībā un ģimenē.

Kādi ir priekšnoteikumi, lai kristīgi noslēgtu laulību luteriskajā Baznīcā?

Lai stātos kristīgā laulībā, Jums jābūt luteriskās Baznīcas locekļiem, kuri ir gan kristīti, gan iesvētīti, kā arī ir reģistrēti draudzē un nav no draudzes atskaitīti. Abiem laulību kandidātiem jābūt brīviem, t.i., neprecētiem vai atraitņiem, kuri nav saistīti ar citu personu laulību solījumā (informāciju attiecībā uz šķirteņiem lasiet lapas apakšā). Līdzās noteiktajai Baznīcas kārtībai jāievēro arī visas valsts likuma prasības.

Kā pieteikt laulību, ja atbilstu visām iepriekšminētajām prasībām?

Pastāstiet mācītājam par jūsu nodomu laulāties un par vēlamo jūsu laulību laiku. Noskaidrojiet, vai draudzē attiecībā uz laulībām ir noteikta kāda sagatavošanās kārtība. Savlaicīgi (vismaz mēnesi iepriekš) draudzes kancelejā saskaņojiet laulību laiku un iesniedziet nepieciešamos dokumentus: 
  • Dzimtsarakstu nodaļā (jebkurā vietā Latvijā; ja dzīvojat ārvalstīs - Latvijas Republikas vēstniecībā vai konsulātā), piesakiet savu laulību, līdzi ņemot pases un saņemsiet izrakstu. Tas (oriģināls) jāiesniedz draudzes lietvedībā. Izraksta derīguma termiņš - seši mēneši;
  • Draudzes lietvedībā aizpildiet un iesniedziet laulības pieteikuma veidlapu. Pieteikuma derīguma maksimālais termiņš - seši mēneši, minimālais - viens mēnesis;
  • Bankā vai internetbankā nomaksājiet valsts nodevu. Kvīti par valsts nodevas nomaksu (oriģinālu) iesniedziet draudzes lietvedībā. Atraitņiem jāiesniedz mirušā dzīvesbiedra miršanas apliecību, šķirteņiem - notāra izziņa vai tiesas sprieduma noraksts;
  • Dokumentus iesniedzot, lūdzam uzrādīt pases (pasēm jābūt derīgām vēl vismaz 1 mēn. pēc laulību noslēgšanas).
Ko darīt, ja neesmu kristīts un/vai iesvētīts, bet vēlos stāties kristīgā laulībā?
Šādā gadījumā jums jāapmeklē katehēzes kurss un dievkalpojumi. Katehēzes kursa laikā jūs iepazīsieties ar ticības mācības pamatiem, piedalīsieties dievkalpojumos. Kad būsiet iepazinušies ar ticības mācību un Baznīcas dzīvi, jums jāapstiprina mācītājam, ka tā ir Jūsu brīva izvēle - apliecināt savu ticību un tapt kristītiem un/vai iesvētītiem un līdz ar to uzņemtiem draudzē. (Nav pieļaujams, ja kāds netieši tiktu spiests nepatiesi apliecināt savu ticību un dot solījumu dzīvot kristīgu dzīvi tikai tāpēc, ka vēlas laulāties baznīcā). Tie, kuri nav kristīti, saņem kristību un iesvētību. Tie, kuri ir kristīti bērnībā, tiek iesvētīti. Vienlaicīgi notiek šo cilvēku uzņemšana draudzē.

Ko darīt, ja esmu gan kristīts, gan iesvētīts, bet nepiederu nevienai draudzei?

Runājiet ar mācītāju. Mācītājs noteiks kārtību, kā atjaunot piederību Baznīcai un tikt uzņemtam draudzē. Jābūt gatavam no jauna apstiprināt kristībā (iesvētībā) dotos solījumus - dzīvot kristīgu dzīvi, palikt draudzes piederībā.

Vai iespējams tikt laulātiem luteriskajā Baznīcā, ja līgava vai līgavainis pieder citai kristīgai konfesijai?

Jā, ir iespējams. Tomēr jāievēro, ka citai konfesijai piederīgiem jābūt izpildījušiem minimumu, ko attiecīgā Baznīca prasa no saviem draudzes locekļiem. Šajā gadījumā jūsu stapā jābūt skaidrībai par to, kā kopīgi praktizēsiet savu kristīgo dzīvi, ja katrs piederiet savai konfesijai. Romas Katoļu Baznīcas kārtība neatļauj saviem locekļiem laulāties pēc citu konfesiju kārtības, kas ir nozīmīgs šķērslis gadījumā, ja luterānis vēlas laulāties ar katoli.

Vai iespējams laulāties baznīcā, kuras draudzes locekļi mēs neesam (esam citas luteriskās draudzes locekļi)?

Ir ierasts, ka draudzes locekļi laulības, bērnu kristības, bēres u.c. notikumus svin savā draudzē. Laulības ir ne tikai privāts notikums - tas ir gan ģimenes, gan arī visas draudzes notikums. Tādēļ ļoti ieteicams laulības slēgt savas draudzes vidū. Iemesli, kādēļ laulību slēgšanai mēdz izvēlēties citas draudzes baznīcu, varētu būt, piemēram, īpaša savas dzimtas vēsturiska saistība ar kādu konkrētu baznīcu. Kā neatbilstošs iemesls būtu minamas principiālas domstarpības ar savu mācītāju par jūsu paredzētajām laulībām, un jūs nevis meklējat veidus, kā šīs domstarpības atrisināt, bet gan gribat atrast kādu draudzi, kur to vai citu «varētu neprasīt» darīt. Tādēļ vispirms strīdīgie jautājumi būtu pārrunājami ar jūsu draudzes mācītāju. Ja jūs lūgsiet savu mācītāju salaulāt jūs citā baznīcā, tad, visdrīzāk, ja vien mācītājam būs tādas iespējas, viņš tam labprāt piekritīs. Ja laulību rituāls tomēr būs jānotur citas draudzes mācītājam, jums savas draudzes mācītājam jālūdz apliecinājums, kurā minēts, ka esat konkrētas draudzes locekļi, ka mācītājs jūsu laulību jautājumu ir pārrunājis un piekrīt, ka stājaties laulībā un ka viņam nav iebildumu laulību notikšanai citas draudzes baznīcā.

Ko darīt, ja esmu šķīries un vēlos stāties jaunā kristīgā laulībā?

Katrā gadījumā runājiet ar mācītāju. Jauna laulība netiks liegta, ja jums ir nozīmīgi iemesli, kādēļ iepriekšējo laulību nevarat atjaunot (piemēram, iepriekšējais dzīvesbiedrs ir jūs atstājis un nodibinājis citu ģimeni).

Kādos Baznīcas Gada laikos laulības nebūtu plānojamas?

Laulības luteriskajā Baznīcā parasti nenotur Lielā Gavēņa laikā - no Pelnu Dienas līdz Lieldienām. Par laulībai nepiemērotu dienu jāuzskata arī Baznīcas gada pēdējā - Mūžības svētdiena jeb mirušo piemiņas diena.


   Kontaktiem



Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes vikārs, emeritētais mācītājs
Viesturs Pirro
 +371 22328283
sv.katrina@e-apollo.lv ; vipirro@inbox.lv ; viesturs.pirro@lelb.lv


 

Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes padomes priekšsēdētāja
Aina Birze, dzimusi Sprince

+ 371 22328334
sv.katrina@e-apollo.lv




Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes lietvede
Gunta Birze
+371 22329171
sv.katrina@e-apollo.lv ; birzegunta@inbox.lv                      

Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes diakonijas vadītāja Ramona Lurina + 371 26594852 sv.katrina@e-apollo.lv ; ramonapirtniece@inbox.lv 

Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes Svētdienas skolas vadītāja
Dace Blūma
+371 26009082

blima@inbox.lv ; sv.katrina@e-apollo.lv

Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes jauniešu darba vadītāja
Liene Blūma
+371 26430628
liene_bluuma@inbox.lv

Copyright 2006; Created by MB Studija »